Sztuka współczesna

Elektronika - moje hobby

2015-10-15 | Szymon

frazy kluczowe: hobby, rozrywka, czas wolny

Urządzenia elektroniczne zawierają najczęściej skomplikowane obwody elektryczne, w skład których wchodzą takie elementy jak rezystory, kondensatory, tranzystory i układy scalone. W zamierzchłych czasach, gdy elementy te były dużych gabarytów, a układów scalonych nie było w ogóle, montaż elektroniki odbywał się poprzez lutowanie jej do pól stykowych, przytwierdzonych do nieprzewodzącej podstawy. Taki sposób przytwierdzania elementów - z pewną dozą fantazji - można by określić montażem powierzchniowym.

Z czasem optymalnym rozwiązaniem okazało się mocowanie elementów na tzw. płytkach drukowanych z otworami. Element elektroniczny umieszcza się z jednej strony płytki, a jego końcówki przewleka przez otwory, wykonane w płytce i lutuje do połączonych elektrycznie wg odpowiedniego wzoru pól stykowych. Jest to tzw. montaż przewlekany.

Montaż tego typu stosuje się do dziś, choć głównie do elementów o dużych gabarytach, np. kondensatorów, dławików, transformatorków. Są to elementy, które przy obecnym stanie rozwoju elektroniki, nadal trudno zminiaturyzować, a więc muszą być przytwierdzane do PCB w niezwykle solidny sposób (dużo ważą). Montaż zazwyczaj zleca się zazwyczaj firmom zewnętrznym, które specjalizują się w montażu i produkcji, ja robię to jednak domowym sposobem.

Pozostałe, znacznie mniejsze elementy lutuje się do płytek drukowanych od strony metalicznego druku. Jest to montaż powierzchniowy. Ma on tę zaletę, że nie trzeba w płytce wykonywać otworów, co wiąże się z przyspieszeniem czasu produkcji i znaczącym obniżeniem zarówno kosztów, jak i gabarytów urządzenia.

Obydwa rodzaje montażu w dzisiejszych urządzeniach elektronicznych stosuje się równolegle. Montaż powierzchniowy sprawdza się przy elementach SMD, nieobciążonych znaczną mocą, a montaż przewlekany znajduje zastosowanie przy większych mocach i gabarytach elementów elektronicznych.