Jaką książkę Olgi Tokarczuk warto przeczytać jako pierwszą?

Jaką książkę Olgi Tokarczuk warto przeczytać jako pierwszą?

2 listopada 2019 Wyłączono przez Marcin

Olga Tokarczuk zdobyła Nobla – warto zapoznać się z jej twórczością, jeśli jeszcze jej nie znacie. Które książki pisarki polecamy na początek? „Prawiek i inne czasy”, „Podróż ludzi Księgi”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, a może „Prowadź swój pług przez kości umarłych”?

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 2018

Nobel dla Olgi Tokarczuk to również ważne wydarzenie dla Polski – i to aż po 23 latach, gdyż aż tyle czasu minęło, odkąd nagrodę zdobyła w 1996 roku Wisława Szymborska. Dorobek Tokarczuk jest bardzo bogaty i trudno wybrać książkę, od której warto poznać jej twórczość. Doradzamy, która z lektur będzie odpowiednia na początek dla tych, którzy książek Tokarczuk jeszcze nie znają.

Na pewno warto na początku sięgnąć po jedną z najpopularniejszych i często tłumaczonych powieści pisarki – „Bieguni” (ang. „Flights”) – za nią Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę Bookera 2018. Jury doceniło ją za dowcip, energię, błyskotliwe spostrzeżenia.

To niezwykła podróż w czasie i w różne miejsca, fragmentaryczna rzeczywistość – zdecydowanie przypadnie do gustu koneserom dobrej literatury. „Bieguni” zostali uhonorowani 8. Międzynarodową Nagrodą Bookera i Literacką Nagrodą Nike – jest to również jedna z najgłośniejszych i szeroko komentowanych książek ostatnich lat i warto właśnie od niej rozpocząć poznawanie twórczości i stylu noblistki.

K / pixabay / Marisa_Sias