Jan Simon – sylwetka i twórczość

Jan Simon – sylwetka i twórczość

18 stycznia 2022 Wyłączono przez Kulturalna

Jan Simon (ur. w 1977 r.) to polski artysta multimedialny, który mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się szeroko rozumianą sztuką, przede wszystkim instalacją. Poniżej prezentujemy jego sylwetkę oraz twórczość artystyczną.

Jan Simon studiował psychologię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2001-2002 był redaktorem „Ha!art”. W 2002 roku jego prace pokazano na wystawie młodej polskiej sztuki novart.pl w Bunkrze Sztuki, a następnie Simon organizował wystawy indywidualne oraz uczestniczył w zbiorowych wystawach zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Jego twórczość ma charakter „krytyczno-ironiczny” i „anarchistyczno-indywidualistyczny”, potrzebuje od odbiorcy zaangażowania. Jan Simon przede wszystkim realizował filmy i instalacje interaktywne, korzysta w nich także z motywów zaczerpniętych z gier komputerowych, z kultury popularnej, filmu oraz Internetu. Popularność zyskał dzięki projektom konceptualnym, jak m.in. „Rok Polski na Madagaskarze” – pierwsza wystawa sztuki polskiej zorganizowana na tej afrykańskiej wyspie przez Simona. Co ciekawe, nie było tak prac polskich artystów, lecz prace artystów z całej Europy Środkowej.

Wybrane prace: Zegar, 2004 – zegar wskazujący 14 godzin; Krakowiacy lubią czystość – wariacje na temat szopki krakowskiej.

Nagrody, wyróżnienia, stypendia: granty w ramach Re:Location Academy w Luksemburgu w 2004; Headlands Artist in Residence w San Francisco w 2006 roku. Ponadto w 2006 był nominowany do Paszportu Polityki.

Wybrane wystawy indywidualne: 2003: Gry i Zabawy, Galeria Arsenał, Białystok; 2004: Spacer po poligonie, Instytut Goethego, Kraków; 2005: Krakowiacy lubią czystość, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa; 2006: Rok polski na Madagaskarze, Atlas Sztuki, Łódź; 2007: Gradient, Bunkier Sztuki, Kraków.

fot. DzidekLasek / Pixabay