Sztuka współczesna

Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

2015-07-13 | Ula

frazy kluczowe: hobby, rozrywka, czas wolny, muzyka

Gra na gitarze jest marzeniem niejednego nastolatka. Zaczynając swoją przygodę z muzyką warto zapoznać się ze sposobami gry na tym instrumencie. Warto także odpowiednio przygotować się do nauki i wybrać odpowiednią szkołę. W przeciwnym razie trudne początki mogą nas szybko zniechęcić. Aby granie sprawiało nam radość musimy przejść przez etap mozolnych ćwiczeń, które umożliwią nm w miarę swobodne posługiwanie się instrumentem.

Przede wszystkim należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego instrumentu. Na początek ważne jest aby gitara nie była za wielka, ale odpowiednio dopasowana do naszych warunków fizycznych. Na zbyt dużym czy niewygodnym instrumencie będzie nam się źle grało i szybko się zniechęcimy. Ważna jest także odpowiednia miękkość strun. Jeżeli wybierzemy na początek twarde struny, ich dociskanie do progów może okazać się trudne. Dlatego zabierając się do nauki należy zadbać o odpowiedni instrument wyposażony w struny o największej miękkości. Ważne jest także, aby instrument dał się precyzyjnie nastroić i dobrze brzmiał. Wtedy nauka gry na gitarze będzie przyjemnością.

Zabierając się do nauki pierwszych akordów nie należy od razu próbować trudnych chwytów, ale zacząć od tych najprostszych. Chociaż granie na gitarze z pozoru wydaje się proste, w rzeczywistości wymaga wprawy i odpowiednich ćwiczeń. Dlatego warto przyjąć w ćwiczeniu filozofię małych kroków i dać sobie czas na poznawanie instrumentu etapami. Jeżeli od razu spróbujemy grać trudne frazy i akordy - szybko się zniechęcimy.

Do osiągnięcia sukcesu, jak nic najlepiej przyczyni się regularne ćwiczenie. Zdecydowanie lepszą metodą są regularne ćwiczenia przez określoną ilość czasu, niż próba nauczenia się wszystkiego od razu.