Olga Tokarczuk – kim jest laureatka Literackiej Nagrody Nobla?

Olga Tokarczuk – kim jest laureatka Literackiej Nagrody Nobla?

1 listopada 2019 Wyłączono przez Marcin

Dzień, w którym Olga Tokarczuk otrzymała Nobla, można uznać za prawdziwe święto dla literatury polskiej. To od lat ważne i prestiżowe wyróżnienie – najważniejsze dla każdego pisarza. Poniżej przybliżamy sylwetkę Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok – w uzasadnieniu można przeczytać, że m.in. za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”.

Komisja doceniła talent polskiej pisarki, ale także zaangażowanie, uwagę poświęcaną sprawom lokalnym i umiejętność widzenia rzeczywistości z szerszej perspektywy, a także inteligentny dowcipu. Nagrodą jest 9 mln szwedzkich koron, czyli około 3,5 mln zł, ale równie ważny jest fakt, że Akademia Szwedzka tym samym dostrzegła i wyróżniła literaturę z centralnej części Europy.

Olga Tokarczuk znana jest z literatury zaangażowanej oraz sprecyzowanych poglądów – jest feministką, wegetarianką, intelektualistką, przeciwniczką konserwatyzmu. O tym, że ma szansę trafić do szacownego grona noblistów mówiło się już od kilku lat. Co ważne, uzyskała też inną prestiżową nagrodę – International Man Booker Prize za powieść „Bieguni”, będąc tym samym pierwszą pisarką polskojęzyczną, która zdobyła tę nagrodę. To ważne tym bardziej, że literatura Tokarczuk nie jest łatwa w tłumaczeniu – nic zatem dziwnego, że pojawiła się szansa nawet na drugą nagrodę Bookera. Byłby to niezwykły przypadek, ale ostatecznie ważne jest także samo wyróżnienie.

K. / pixabay / StockSnap