Sztuka współczesna

Rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami

2015-12-15 | Mikołaj N.

frazy kluczowe: hobby, rozrywka, czas wolny

Większość polskich przedsiębiorstw współpracuje z zagranicznymi kontrahentami. Czasem są to odbiorcy ich towarów, czasem są to sprzedawcy surowców. Niestety, Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym do rozliczania płatności stosuje się złotówkę, dlatego współpraca z zagranicznymi partnerami powoduje, że firmy muszą w swoich rozliczeniach uwzględniać różnice kursowe. Wbrew pozorom powoduje to więcej problemów niż mogłoby się to początkowo wydawać.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą rachunek walutowy, często mają problem, w jaki sposób prawidłowo przeliczyć otrzymane od kontrahentów wpłaty na polską walutę. Prawo jest bowiem nieco zagmatwane, co sprawia, że w rozliczeniach tych często pojawiają się błędy. Przedsiębiorcy bardzo się ich obawiają, gdyż mogą one mieć bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza wtedy, gdy nieprawidłowo rozliczą się oni z osiąganych zysków z Urzędem Skarbowym. Urząd ten jest bowiem nieubłagany i nie przyjmuje od właścicieli własnych biznesów żadnych tłumaczeń o trudnościach związanych z dokonywaniem tego rodzaju rozliczeń.

Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorcy nie są z tym problemem zostawieni sami sobie. Mogą oni bowiem korzystać z licznych programów, które ułatwiają rozliczanie różnic kursowych powstających na rachunku walutowym. Wiele z tych programów posiada bezpłatne demo programu, które można ściągnąć z Internetu w celu przetestowania jego działania. Zwykle dema te mają bardzo proste w obsłudze interfejsy, dzięki którym korzystać z nich mogą także osoby, które nie posiadają rozległej wiedzy z zakresu rachunkowości oraz księgowości. Nie warto więc ryzykować możliwości pomyłki podczas rozliczania transakcji z zagranicznymi kontrahentami, gdyż kwestie te można rozwiązać w bardzo prosty i, co najważniejsze, darmowy sposób. Warto więc skorzystać z tej opcji.