Wystawa Ars Naturae: Dotknięcie żywiołów

Wystawa Ars Naturae: Dotknięcie żywiołów

21 stycznia 2022 Wyłączono przez Kulturalna

Od 27 maja do 27 czerwca 2004 roku odbywała się wystawa Ars Naturae: Dotknięcie żywiołów. Organizatorzy zrealizowali ambitne zadanie pokazania piękna natury, które było też elementem edukacji ekologicznej. Poniżej szczegóły.

Ekspozycja stanowi uzupełnienie wystawy Nature and/of Art. Zwraca uwagę na związki natury i kultury. Jej autorzy podkreślają też rolę sztuki w odczuwaniu poczucia zależności od przyrody. Celem ma być aktywne zaangażowanie się poszczególnej jednostki w ochronę natury, zrozumienie, że każdy z nas jest za nią po części odpowiedzialny. Budzenie wrażliwości w obliczu poważnych problemów ekologicznych jest obecnie niezwykle istotne.

Wystawa obejmuje trzy części- „Przestrzeń projektów”, „Przestrzeń form” i „Przestrzeń zjawisk”. W pierwszej są ilustrowane i opisane tablice prezentujące udane projekty ekologiczne (m.in. sposoby funkcjonowania rolniczych gospodarstw ekologicznych w Polsce). Część druga odnosi się do walorów estetycznych zjawisk przyrodniczych. Prezentacje poświęcono m.in. formom wodnym, oscylacji wody i orbitom planetarnym. Ostatnia część dotyczy żywiołów – pokazano m.in. proces powstawania wiru, kolekcję fotografii formacji chmur czy rozmaite odmiany fal.

Wystawa Ars Naturae: Dotknięcie żywiołów została zorganizowana w ramach „Krakowskich Spotkań ze sztuką i Ekologią Lato 2004” razem z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dodatkowo objęto ją honorowym patronatem konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec, dr Maren Klingler.

fot. geralt / Pixabay