Sztuka współczesna

Zalety fotoksiążki

2014-04-29 | Kacper

frazy kluczowe: hobby, rozrywka, czas wolny, fotografia

W czasach gdy większość z nas dysponuje aparatami cyfrowymi, a przyzwoitej jakości zdjęcie można zrobić nawet telefonem komórkowym, wzrosła znacząco liczba fotografii, z którymi musimy się uporać np. wracając z urlopu czy po dużej uroczystości rodzinnej. Na szczęście czasy gdy musieliśmy wywoływać filmy i zamawiać odbitki, to już w większości przypadków przeszłość. Obecnie w większości przypadków możemy nie tylko przechowywać zdjęcia na karcie pamięci aparatu, ale również na bieżąco podglądać je i kasować. To bardzo wygodne, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, że na jednej takiej karcie mieści się zazwyczaj kilka tysięcy zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Podobnie jak klisza fotograficzna odchodzi do lamusa, tak i albumy na zdjęcia nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś. Owszem wiele osób wciąż zamawia drukowanie fotografii wykonanych aparatem cyfrowym na papierze fotograficznym, ale jest to o wiele mniejszy odsetek fotoamatorów, niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Coraz popularniejsze stają się za to fotoksiążki. Są one połączeniem naszego autorskiego albumu fotograficznego, z pamiątką z wakacji czy z imprezy. Fotoksiążkę można przygotować samodzielnie, dobierając odpowiednie zdjęcia. Następnie jest drukowana na zamówienie, może być wykonana nawet w jednym egzemplarzu.

Zaletą fotoksiażki jest to, że jeżeli zdecydujemy się na wybór zdjęć, stworzymy jakąś wspólną kompozycję, to pozostanie ona taka sama już na zawsze. W przypadku albumu zawsze może się okazać, że jakieś zdjęcie zniszczy się, wypadnie lub zostanie przez kogoś zabrane. Ważna jest też kompozycja i układ fotografii, nie tylko ich dobór. Po wydruku zdjęcia będą w takiej kolejności w jakie je ułożyliśmy.  Nic się nam nie poprzestawia. Oczywiście warto trzymać na dysku pliki, żeby w przyszłości móc je edytować, przestawiać i zamieniać, ale fotoksiażka jest pamiątką konkretnej chwili, co stanowi jej ogromną wartość dodaną.